Batolecí skautský klubík

Vytvořeno: pátek 10. červen 2016 0:00
Napsal Petra

Scházíme se většinou venku nebo v naší klubovně v Plzni na Slovanech, my maminky a naše děti. Naše děti ještě nechodí do školky, je jim od 0 do 4 let. Baví nás si s dětmi hrát a potkávat se se stejně naladěnými maminkami. Všechny jsme buď skautky nebo máme blízko k přírodě a rády pro děti vymýšlíme nejrůznější hry a aktivity, které děti tělesně i duševně rozvíjejí,a které je učí hrát si spolu a respektovat jeden druhého. Jsme součástí oddílu rodinného skautingu Sedmnáctka v Plzni.

Klubík probíhá jednou týdně, vždy dopoledne. Tento školní rok jsme se dohodly na úterý dopoledne od 9:30 do 12:00. Máme základnu v klubovně na Slovanech, kam můžeme v případě potřeby chodit, ale využily jsme ji jen několikrát za nepřízně počasí. Většina klubíků proběhla venku v přírodě. Na každý klubík si připravuje vždy jedna maminka program pro děti a zároveň nás zve na nějaké zajímavé místo v Plzni. Za minulý rok jsme tak navštívily např. Borský park, údolí řeky Radbuzy, Homolku, Lobezský park, Košutecké jezírko, rybník Šídlovák, park u sv.Jiří, Špitálský les, Chlum, Bukovec, Starý Plzenec a okolí. Má to své velké kouzlo, protože pokaždé objevujeme jiné přírodní krásy našeho města a nejbližšího okolí. Každá maminka, která program připravuje, si může zároveň vybrat takové místo, které jí vyhovuje a je jí blízké, ať už lokálně anebo pocitově. Program připravujeme pro děti zhruba od 2 let, ty mladší se ještě nezapojují, ale jsou s námi a vnímají vše, co děláme se staršími.

V loňském roce jsme se scházely ve složení osmi maminek: Ali, Andrey, Péťa a Péťa a Peťula, Blanka, Romča a Adéla. Dohromady máme asi 12 dětí chodících na klubík, nejmladší aktuálně 2-měsíční a nejstarší 4leté.

Asi vás zajímá, co jsme s dětmi všechno prováděly. Tak například jsme pro ně připravily jednoduché montessori úkoly o jablíčkách, zpívaly jsme české i anglické písničky, malovaly jsme na papír a na dřevo, připravovaly jsme divadlo z podmořské říše, schovávaly jsme poklady v trávě, připravovaly stopovačky, poznávaly jsme listy stromů, pozorovaly jsme bobry a nutrie, vyráběly jsme vánoční perníčky a raw ořechové koule, skákaly jsme v pytlích, hrály jednoduché kimovky nebo lepily kuličkovou dráhu, vyráběli draky z listí, vyráběli ježka z přírodnin, rozdělávali jsme ohýnek a opékali "hada"  … Každá z nás připravila něco jiného, sobě vlastního. Obohatily jsme se tak o prima nápady, jak si s takhle malými dětmi hrát. Děti i maminky se spolu skamarádily a myslím, že jsme si to opravdu užily.

Scházíme se opět i od září letošního roku a vítáme každou maminku, která se k nám chce přidat a naplno si hrát se svými dětmi.

Petra Pourová