"Správný hoch má vždycky štěstí", říká Světlík

Vytvořeno: čtvrtek 23. leden 2014 0:12 Napsal Jitka Baslová

"Ti Němci byli tak líní, že si u nás vězňů nechávali řezat a štípat dříví. A čím se ostří pila? Kdo ví? No přeci pilníkem. A tak jsem jeden vzal."

Na klubovnu skautského oddílu Žlutý útes na Slovanech se ve středu v podvečer vypravila asi třicítka skautů poslechnout si příhody politického vězně a skauta Jiřího Světlíka.

Jirka Světlík se dostal do vězení hned dvakrát, v obou případech byl příčinnou vlastně skautský slib, který Světlík složil na táboře v roce 1938. Ve slibu se totiž zavázal: ‚milovat vlast svou, Republiku československou, a sloužit jí věrně v každé době‘, což pochopitelně nebylo v souladu s ideou ani jednoho totalitního režimu.

Příhody a osud Jiřího Světlíka přímo potvrzují větu "Správný hoch má vždycky štěstí" jejíž autorem je Světlíkův otec. Ačkoliv se Světlíkovi mříž zavčas přepilovat nepodařilo, štěstí ho neopustilo, a tak přečkal ve zdraví jak zatčení nacisty, tak později dlouhých 10 let mimo jiné v uranových dolech na Jáchymovsku.

Vyprávět své příhody přišel na klubovnu již poněkolikáté. A pokaždé má co říci. A tak se skauti dozvěděli o tom, jak se jezdilo na tábory místo s dodávkou s dvoukolákem, jak stavba tábora trvala týden nebo jak obyčejný nákup jídla byl vlastně výlet na celý den. A nezůstalo se jen u skautování. Protože jedno souvisí s druhým, posluchači se měli možnost dozvědět i o tom, jaká byla situace v zemi za války a za komunismu. Děti například zajímalo, co "špatného" Světlík dělal, že byl za to tolikrát zavřený nebo jak vypadaly dřív tábory. Světlík s nadhledem poznamenal, že tábor jako tábor, i když ten pracovní má pravda trochu méně komfortní podmínky. A"co se v mládí naučíš, v životě jako když najdeš" - třeba Morseovku k dorozumívání se s dalšími vězni.

 

IMG 3362 IMG 3354 IMG 3355